EDİRNE’NİN YAŞAYAN DEĞERİ TAYYİP YILMAZ RETROSPEKTİF SERGİSİYLE GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ’NDE SEVENLERİYLE BULUŞTU

Üniversite ve kent etkileşimine örnek teşkil eden uygulamalara imza atan Trakya Üniversitesi, kültür-sanat etkinlikleri kapsamında, önemli bir sergiye daha ev sahipliği yaptı. Geleneksel ve modern değerleri kent kültürünün mirasıyla harmanlamak için her yıl bir dizi sergi ve organizasyonun Trakya Üniversitesi bünyesinde gerçekleşmesine öncülük eden Güzel Sanatlar Fakültesi, Edirne’nin önemli sanat değerlerinden biri olan Ressam Tayyip Yılmaz’ı ve seçkin eserlerini sanatseverlerle buluşturdu. Edirne’de kültür ve sanat üzerine temellenen pek çok unutulmaz eserin sanatkârı olan usta Ressam Tayyip Yılmaz, sanat yaşamının farklı dönemlerinde ürettiği birbirinden renkli eserleriyle kültür ve sanat meraklılarını bir araya getirdi. 1950'lerde başlayan ve günümüze kadar devam eden resim ve sanat serüveni içerisinde tüm mesleki yaşamına yayılan pratiğinin ve sanatçı kimliğinin fotoğrafları ve resimleri üzerinden izleyiciyle buluştuğu “Tayyip Yılmaz Retrospektif Resim Sergisi”ne ilgi yoğun olurken, akademi ve sanat camiası ile pek çok sanatsever Güzel Sanatlar Fakültesi Fuayesi’nde buluştu. Sergi açılışında 89’uncu yaş günü de kutlanan usta sanatçı Tayyip Yılmaz, doğum günü pastasının mumlarını üflerken binlerce resim ve fotoğraf arşivinin bulunduğu Kaleiçi'ndeki evinin müze olmasını diledi. Açılışa, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Melihat Tüzün, Tayyip Yılmaz'ın profesör oğulları, kendisi gibi resim meraklısı lise öğrencisi ikiz torunları, ailesi, akademisyenler ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Sanat eğitimine katkıları ve eşsiz eserleriyle kent hafızasında müstesna bir yeri olan sanatçı, belirli ve seçilmiş eserlerinden oluşan 70’e yakın eseriyle, Edirne’nin kültür ve sanat tarihine ışık tutarken, derin ve güçlü bir kültürel mirasa sahip Edirne’nin pek çok yönünün aydınlatılmasına da önemli katkılar sunuyor. 89 yıllık yaşam serüvenine sanat üzerine düşünceleri, resimleri ve fotoğraflarıyla kocaman bir dünya sığdırmayı başaran Ressam Tayyip Yılmaz, sanat birikimi ve zenginlikleriyle Edirne’ye hizmet verenler, iz bırakanlar arasında da yerini almış durumda. Tarihi kalıntılarının yanı sıra kültürel miras olarak da oldukça zengin bir kent olan Edirne, kent ve sanatçı etkileşiminde Ressam Tayyip Yılmaz’ın eserlerinde kendini bir kez daha hatırlatırken, tüm ihtişamı ve görkemiyle ön plana çıkmayı başarıyor.

Edirne'de kültür ve sanata ilişkin pek çok oluşuma öncülük eden, üretme azmi ve çabasından hiçbir daim vazgeçmeyen sanatçı, kentin her noktasına bir renk, bir doku ve ruh bırakan Edirne aşığı sanatçı olarak hafızalara kazınmayı başarmıştır. Fotoğraf sanatına da ayrı bir pencere açan sanatçı, derlemelerinden oluşan kitabı ve çektiği fotoğraflardan oluşan sergileriyle bugüne kadar tarihi yağlı güreşler Kırkpınar’a da benzersiz katkılarda bulunmuştur. Kişisel verimlerini sanatın hizmetine sunması ve pek çok sanatçıya ilham olması ile örnek bir sanatçı hüviyetini taşıyan Tayyip Yılmaz, Edirne Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Edirne Mimarlık ve Mühendislik Akademisi, Trakya Üniversitesi Mimarlık ve Eğitim Fakülteleri’ne yaptığı katkılarla da hatırlanıyor.
Sanatçının resim ve fotoğraf alanındaki seçkilerinin yer aldığı sergide, tarihi ve kültürel varlıkların birikimi ile Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen kentleri arasında yer alan Edirne’ye odaklandığı görülüyor. Osmanlı ve kent mimarisini doruk noktasına taşıyan, birbirinden farklı yapılar tarihi dönemlere ışık tutarken, Edirne’nin birçok kültüre ev sahipliği yaptığını gözler önüne seren keyifli bir yolculukla izleyiciyi baş başa bırakıyor. Edirne’ye olan sevgisini, bağlılığını renkler ve desenlerle gösteren sanatçının eserlerinde başta mavi olmak üzere soğuk renkler, mavinin sıcak gri tonları ve yeşilin tonları hâkim oluyor. Resimlerinin çoğunu, kadim medeniyetimizin kalbinin attığı Edirne’nin anıtsal yapıları ile birlikte sosyal yaşamı konu alan yapıtlar oluşturuyor. Edirne’nin sayısız tarihi eserini resimleyerek ve fotoğraflayarak ölümsüzleştiren sanatçı, geçmişi geleceğe taşımada genç sanatçılara rehberlik etmeye de devam edeceğe benziyor.

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fuaye Salonu'nda gerçekleşen açılışta konuşan Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Melihat Tüzün, Ressam Tayip Yılmaz Retrospektif Sergisi’ne ev sahipliği yapmaktan onur ve mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Güzel Edirnemizi sanat süzgecinden geçirip daha da güzellik katarak bizlere sunan, kentin değerlerinin ölümsüzleşmesini sağlayan sanatçımıza ve ailesine sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Birçok kimse, Edirne’ye sadece bakarken, o, kadim kenti görmüş, kalbi Edirne için atmış ve gönül gözüyle gördüğünü esere dönüştürmüştür. Açık hava müzesi konumundaki Edirne’nin her köşesindeki sayısız eseri gerek resimleyerek gerek fotoğrafını çekerek ebedi kılmayı başarmıştır. Edirne görünümleri, manzaraları denince ilk akla gelen ressamlardan olan Tayyip Yılmaz, çağın ruhunu yakalamış, tarih ve doğayla bütünleşmiş; kent ve doğa sevgisini katarak resmettiği Edirne konularında, ressamın ruhundaki sevgiyi görmeniz mümkün. Sanat ile iç içe sağlıklı, mutlu ve uzun ömürler dilerim.” şeklinde konuştu.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Ressam Tayip Yılmaz’ın Edirne’nin yaşayan bir efsanesi ve kentin önemli kültür ve sanat insanlarından biri olduğunu hatırlatarak başladığı konuşmasında, sanatçının resim ve fotoğraflarıyla Edirne’yi yaşatan, eşsiz eserleriyle Edirne’nin kültür ve tarihine sanat damgası vurmayı başaran müstesna bir şahsiyet olduğunu vurguladı. Kişisel birikim ve sanatını kentin olduğu kadar pek çok sanatçının da hizmetine sunmasıyla bilinen usta Ressam Tayyip Yılmaz’ı en derin saygı, muhabbet ve sevgiyle selamladığını belirten Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Tüm kültür ve sanat dostlarını, sanatı ve onurlu duruşuyla kendisinden sonra gelecek tüm sanatçılara örnek olacak usta bir ismin adını taşıyan sergide görmekten ve böylesi bir sergiye ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz. Üniversite-Kent etkileşiminin önemli dayanaklarından biri olan, toplumun sosyal ve kültürel mirasına sahip çıkma, yaşayan değerlerimizi koruma ve yüceltme anlayışının, Edirne’nin çok önemli sanat değerlerinden biri olan Tayyip Yılmaz ile Güzel Sanatlar Fakültemizin bünyesinde devam ettiğini görmek bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor. Bu vesileyle, Güzel Sanatlar Fakültemizin gelişmesi, zenginleşmesi ve daha ileriye taşınması için canla başla çalışan, Dekanımız Prof. Melihat Tüzün başta olmak üzere fakültemizin tüm değerli akademisyen sanatçılarına gönülden teşekkür ediyor, serginin Edirnemiz ve Üniversitemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Usta sanatçımız Ressam Tayip Yılmaz’a da sağlıklı uzun ömürler ve nice güzel eserler dilerim. Ressam Tayyip Yılmaz Müzesi konusunda da elimizden geleni yapacağımızı ifade etmek istiyorum.” dedi.

Edirne'nin kendisi için vazgeçilmez bir şehir, 89’uncu yaşında bu şekilde hatırlanmanın ise paha biçilemez bir duygu olduğunu ifade eden Ressam Tayyip Yılmaz, “90'ıncı yaş günlerimdeyim. Bu günlere ne mutlu. Harikulade mutlu oldum. Bu güzellik, neşe bulunabilecek gibi değil. Buraları çok iyi tanıyorum. Güzel Sanatlar Fakültesi, Edirne'ye 1958'de ilk geldiğimde İstasyon binasıydı. Buradan ata bindim ve giderken Meriç Köprüsü'nün üzerinde at arabasında ayağa kalkıp, 'İşte aradığım şehir burası' dedim. O yıllardan bu yana gezmediğim sokağı, çekmediğim manzarası kalmamış gibidir. Bu resimler, 160 çerçeveli resim arasından seçilerek gelmiştir. Çok mutluyum, Edirne’yi çok seviyorum.” ifadelerini kullandı. Eserleri ile ilgili tek arzusunun evinin ileride müze haline getirilerek eserlerinin yaşatılması olduğunu sözlerine ekleyen Tayyip Yılmaz, “Bütün bunların arkasında eşim vardır. Bana her konuda yardımcı olmuştur. Çok minnettarım. Bunun bir müzeye çevrilmesini istiyorum. Yoksa binlerce fotoğraf ve resim heba olacaktır. Beni çok mutlu ettiniz. Resimlerim, kırsal resimlerdir. Tek ve çift insanlar göreceksiniz. Doğa içindeki insanın büyüklüğü, küçüklüğü orada çizilir. Çift görürseniz eşim ve benimdir." diye konuştu.

Haber: Ali KÜÇÜKOĞLU
Fotoğraf: Arş. Gör. Konur Koldaş

Ek Resimler
Bu içerik 09.10.2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 241 kez okundu.